Evropský spolek pro OZP

 

www.handyhelp.eu


Evropský spolek pro OZP (osoby se zdravotním postižením) byl založen na základě dlouhodobých aktivit zakládajících členů spolku v oblasti integrace osob se zdravotním postižením dne 25. listopadu 2014. Spolek je veden ve Veřejném rejstříku u Krajského soudu v Ostravě pod spisovou značkou L 13940.

Více informací o našem spolku naleznete v rubrikách O nás a Klíčové aktivity

„Ať se zdá být život jakkoliv těžký, vždy existuje něco, co můžeme dělat a uspět v tom.“
Stephen Hawking

Kouzlo kvásku

Dagmar Lužná
Lahodné makrobiotické, veganské recepty pro každý den

Anag 2019, 144 s.

Dagmar Lužná (nar. 1960) je odbornou poradkyní v oblasti makrobiotiky a zdravého životního stylu. Napsala na toto téma několik knih, v nichž zúročila znalosti a zkušenosti z dlouhodobého výživového poradenství.


Inspirací ji mimo jiné byla i Aveline Kushi, japonská obhájkyně makrobiotické stravy, kterou propojovala i s taoistickou duchovní praxí. Byla přesvědčena, že „Kuchyň je nejsložitější laboratoří na světě. Odtud můžete zabíjet nebo uzdravovat svého muže. Učinit své dítě bystrým a inteligentním, milence vášnivým. Z kuchyně ovládáte svoji rodinu. Jde jen o to, abyste poznali vliv jednotlivých potravin a přípravy jídla.“

Dagmar Lužná se makrobiotice věnuje již čtvrt století. V nové knize se zaměřila na recepty z žitného, doma připravovaného zdraví prospěšného kvásku. Úvodem vysvětluje rozdíl mezi ním a průmyslově vyráběnými kvasnicemi neboli droždím, obsahujícím přídatné látky. Upozorňuje rovněž na nutnost zdravé stravy včetně omezení nadměrné konzumace bílého pečiva a cukru, jež mají zhoubný vliv na naše zdraví. Následuje podrobný postup, jak si doma jednoduše založit, udržovat a používat žitný kvásek. Pestré a lákavé recepty chutných jídel, které z něj lze připravit, jsou představeny na dalších stránkách, bohatě ilustrovaných barevnými fotografiemi, podporující chuť ihned se pustit do jejich přípravy.

Mezi pečivo, které chutná a je zdravé, patří jak slané varianty včetně různých druhů chleba, koláčů a plněných placek, rohlíků a podobně, nabízí se však i sladké možnosti jako muffiny, makovec, mřížkový koláč, záviny, vánočky a další. Z teplých jídel přijdou vhod polévky, lívance, smaženky, pizza a dále také přílohové knedlíky či základ na pomazánku.

Inspirativní a přitažlivá kuchařka bude vítaným rádcem všem, kdo věnují pozornost zdravé a chutné stravě i těm, kteří chtějí zkusit nové zajímavé receptury.

Dana Vondrášková
Projekt
Podané ruce 2023
Logo Ministerstva kultury ČR
Projekt Podané ruce 2023 se uskutečňuje
za finanční podpory Ministerstva kultury ČR

Nabízíme aktivizační muzikoterapeutické lekce se zaměřením na OZP a seniory pod vedením zkušených lektorů. Lekce jsou vedeny skupinově, ve smyslu hudebně pěveckých a pohybově tanečních aktivit se zřetelem na individuální uplatnění každého klienta.

V případě zájmu o tuto aktivitu nás kontaktujte na tel. č. 723 242 696.

Projekty uskutečněné za finanční podpory Ministerstva kultury ČR

Logo Ministerstva kultury ČR

Projekty financované
z rozpočtu
Moravskoslezského kraje

Logo Moravskoslezského kraje
DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd